جاذبه های استانبول

جاذبه های استانبول : استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که هم مرز با اروپا و آسیاست و در طول قرن ها توسط امپراطوری ها پرورش داده شده است. استانبول یکی از غنی ترین شهرهای ترکیه به لحاظ تاریخ و فرهنگ است. به همین دلیل به شهری هیجان انگیز تبدیل شده است که از سراسر جهان مسافران زیادی را جذب جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری خود می کند. فرودگاه های استانبول انتقال این حجم از مسافر را به خوبی انجام می‌دهند. تور استانبول ترکیه سفر به یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری دنیاست و تجربه ی سفری خاطره انگیز به بزرگترین شهر ترکیه را برای شما فراهم کرده است.

مراکز دیدنی استانبول ترکیه

تور استانبول ترکیه بخاطر تنوع جاذبه های گردشگری و تفریحی نزد گردشگران ایرانی هم محبوبیت زیادی دارد. استانبول جاذبه های متعدد و مشهوری دارد که در ادامه به معرفی این جاذبه های استانبول می پردازیم.

موزه ایا صوفیه نماد استانبول (Aya Sofya)

گفته می شود زمانی که امپراطور بیزانس برای اولین بار در سال ۵۳۶ میلادی بعد از کامل شدن کلیسای خود وارد آن شد، فریاد زد: “زنده باد خداوندی که من را شایسته انجام چنین کاری دانسته است. آه سلیمان، من تو را فراموش کردم!” ایا صوفیه به پایگاه خودستایی و تکبر وزریدن امپراطور بر جهانیان با دارایی و سربازانش تبدیل شد. سنت معتقد بود که منطقه اطراف تخت امپراطور در کلیسای ایا صوفیه مرکز اصلی فرمانروایی جهان است.

ایا صوفیه زمانی خانه پرستشی بود که در طول قرن ها به ادیان مختلف به خوبی خدمت کرد. بعد از اینکه ارتش عثمانی قسطنطنیه را فتح کردند، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و در قرن بیستم به موزه تغییر یافت. امروزه، موزه ایا صوفیه یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

قصر توپکاپی (Topkapi Palace)

یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استانبول قصر توپکاپی است که آمیخته ای از تاریخ و مناظر خیره کننده است. کاخ توپکاپی در ۵ کیلومتری دیوارهای سنگی توسط ۲۷ برج احاطه شده است و از دستاوردهای تاریخ عثمانی به شمار می رود. توپکاپی که تاریخش به قبل از قرن پانزدهم برمی گردد، بر روی تپه‌ای مشرف به دریای مرمره استانبول، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی است.

در گذشته این کاخ مقر دولت ترکیه و محل اقامت رسمی سلطان‌ های عثمانی بود، اما در حال حاضر موزه‌ ای است که بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان شناخته می شود. بازدید کنندگان می توانند نگاهی اجمالی به حرمسراها، جایی که دولت در آن کار می‌ کرده است، مجموعه ای از سلاح های قدیمی که توسط سلطان ها مورد استفاده بود، آشپزخانه‌های کاخ با مجموعه بزرگی از کارکنان، و خزانه کاخ با مجموعه از جواهرات و ساعت ها داشته باشند.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد (Blue Mosque)

مسجد سلطان احمد یکی از بزرگترین هدایای معماری به پایتخت ترکیه بود و یکی از زیباترین مسجدهای جهان به حساب می آید. مسجد آبی بین سال های ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ ساخته شد و بعد از اتمام ساخت مسجد، موجب خشم مسلمانان جهان اسلام شد، چرا که دقیقاً همانند خانه خدا در مکه، ۶ مناره داشت. به همین دلیل مناره هفتم به عنوان هدیه‌ ای برای مکه ساخته شد تا به این مخالفت پایان داده شود.

نام مستعار این مسجد (مسجد آبی) از دکوراسیون داخلی‌ اش که شامل دهها هزار کاشی ایزنیک است، گرفته شده است. فضای کلی و تأثیر رنگ داخلی، مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری دوره عثمانی تبدیل کرده است.

علاوه بر آن، بهتر است بدانید یکی از بهترین جاذبه های استانبول که در سفر با تور استانبول ترکیه این شهر را لذت بخش خواهد کرد، قدم زدن در میان باغ‌ هایی است که در بین مسجد آبی و موزه ایا صوفیه قرار گرفته است.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

تفریحات استانبول در تنگه بسفر

محال است به استانبول بروید و یکی دو ساعتی در سواحل تنگه بسفر قایق‌ سواری نکنید. تنگه بسفر تنگه‌ای است که دریای سیاه و مرمره را به هم وصل کرده و استانبول را بین آسیا و اروپا تقسیم می کند. دیدن سواحل تنگه بسفر به همه‌ی دیدنی‌ های استانبول اولویت دارد. به این ساحل بروید و دریای مرمره، بنا‌های تاریخی شهر، مرغان دریایی، ماهیگیران محلی و کشتی‌ های باری را تماشا کنید. مکان های دیدنی استانبول را به دور از هیاهوی خیابان‌ها و روی آب‌ تجربه کنید؛ یک طرفتان آسیا‌ست و طرف دیگر اروپا.

نمی شود به استانبول سفر کرد و از تنگه ی بسفر دیدن نکرد. طول تنگه ی بسفر سی کیلومتر است. برای دیدن این تنگه می توانید از کشتی و قایق استفاده کنید. در اطراف تنگه بسفر کاخ ها و ساختمان های زیبایی وجود دارد که بسیار چشم گیر و خیره کننده هستند. همچنین در اطراف و سواحل  این تنگه رستوران های بسیار خوب و شیکی قرار دارند که غذاهای ترکی و دریایی سرو می کنند. گردشگران بعد از گشت و گذار و بازدید از تنگه به وسیله کشتی ها و قایق ها می توانند به این رستوران ها بروند و غذایی نوش جان کنند و از منظره های زیبای  تنگه بسفر لذت ببرند. اگر بخواهیم به تعدادی از این جاذبه های استانبول تنگه بسفر اشاره کنیم میتوان کاخ هایی چون چراغان، توپکاپی، سیرگان و مسجد اورتاکوی، موزه ها و قلعه های زیبای این منطقه را نام برد. در واقع میتوان به محله های مهم و مشهور این منطقه اورتاکوی و ببک اشاره کرد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

بازار بزرگ استانبول (Grand Bazaar)

کسانی که به استانبول سفر می کنند، به خصوص ما ایرانی ها که عاشق خرید کردن هستیم، نباید بازدید از بازار بزرگ استانبول را از دست بدهیم. ۵۰۰۰ مغازه موجود در بازار بزرگ استانبول، این بازار را به یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان تبدیل کرده است.

بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده در روز از این بازار دیدن می کنند، سوغاتی مثل طلا و جواهر، فرش و قالیچه، ادویه‌ جات، عتیقه‌ جات و سرامیک‌ هایی که با دست نقاشی شده است را در بازار بزرگ استانبول پیدا خواهید کرد.

قدمت این بازار به سال ۱۴۶۱ میلادی برمی گردد و امروزه دو مسجد، چهار چشمه، دو حمام یا حمام بخار، و جواهیر بدستان (جایی که در آن کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین کالاها پیدا می‌شود) را در خود جای داده است. اینجا جایی است که خریداران می توانند سکه‌ های قدیمی، طلا و جواهر با سنگ‌ های قیمتی، سلاح‌ های تزئینی و مبلمان عتیقه را پیدا کنند.

آب انبار باسیلیکا از قرن ششم، بعد از اینکه به دستور جاستینان اول، امپراتور روم ساخته شد، منابع آب ساکنان استانبول را تأمین می کند. مسافرانی که از این بنا دیدن می کنند و تکنولوژی‌ ای که رومیان باستان برای ساخت این آب انبار به کار گرفته‌ اند را مشاهده می‌کنند، به شدت متعجب می شوند، چون این تکنولوژی در زمان خودش بسیار پیشرفته بوده است.

این مخزن زیرزمینی که تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد، در محلی از قصر سلطنتی که در قرن سوم ایجاد شده، ساخته شد. به همین دلیل به اسم قصر غرق شده شناخته می‌شود. این آب انبار توانایی ذخیره ۲٫۸ میلیون فوت مکعب آب را دارد. این مخزن در سال ۱۹۶۳ یکی از صحنه‌های مورد استفاده برای فیلمبرداری قسمتی از فیلم جیمز باند بود.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

بازار ادویه استانبول

اگر عاشق آشپزی هستید یا دلتان برای عطرها و طعم‌ های جدید می‌رود، بازار ادویه، یکی از جذاب‌ ترین جاذبه های استانبول برای شما خواهد بود. بازار ادویه استانبول، یکی از معروف‌ ترین بازارهای این شهر است که شما را به دنیایی از عطر و طعم دعوت می‌کند. در سراسر طول سال، بسیاری از سرآشپزان جهان، به بازار ادویه استانبول می‌آیند تا بهترین و باکیفیت‌ ترین ادویه را برای غذاهایشان تهیه کنند. شما هم می‌ توانید در این بازار قدیمی هر ادویه‌ای که می‌ خواهید تهیه کنید. به جز ادویه، این روزها در این بازار انواع شیرینیجات خوشمزه استانبول مثل راحت‌الحلقوم و خوردنی‌ های دیگر را نیز می‌توانید بخرید.

بازار ادویه پس از بازار بزرگ استانبول، بزرگترین مکان سرپوشیده در این شهر است که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی باز می‌ گردد. به بازار ادویه بازار مصری‌ ها هم می‌گویند چرا که هزینه ساخت این بازار از مالیاتی که مردم مصر می‌ پرداخته‌اند تامین شده است. این بازار زیبا، در نزدیکی بسیاری از دیگر دیدنی‌ های مهم این شهر است. میدان سلطان احمد، پی گالاتا و مسجد سلیمانیه از این جمله‌اند. خلاصه به بازار ادویه بروید و لذت را با تمام حواس پنجگانه تان حس کنید. اینجا رنگ‌ ها، عطرها و طعم‌ ها دست به دست یکدیگر می‌ دهند تا شما حسی ناب را تجربه کنید.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

برج گالاتا (Galata Tower)

در ارتفاع ۶۷ متری، برج گالاتا بر فراز آسمان استانبول حکومت می کند، بازدید از این جاذبه های استانبول به شما دیدگاهی عالی از شهر قدیمی و محیط اطرافش می‌ دهد. این برج سنگی که مربوط به قرون وسطی است، به عنوان برج مسیح نیز شناخته می شود و بلندترین ساختمان در استانبول بود که در سال ۱۳۴۸ ساخته شد.

هنوز هم بلندترین ساختمان استانبول است. این برج در طی قرن‌ ها تغییر و تعمیر شده است، در یک زمان از گالاتا به عنوان برج دیده بانی برای تشخیص آتش استفاده می‌ شد. امروزه، در بالاترین قسمت آن یک کافه، رستوران و یک کلوب شبانه است که می توان با آسانسوری که در ۹ طبقه وجود دارد، به این قسمت از برج رفت و منظره‌ای خیره کننده از استانبول را به نظاره نشست.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

روستای کانلیکا استانبول

روستای کانلیکا، یکی از محله‌ های قدیمی شهر استانبول است که هنوز همان رنگ و بوی قدیمی خود را حفظ کرده است و با استانبول قرن ۲۱ یک رنگ نشده. همین هم هست که این محله را که بالاتر از دومین پل بسفر قرار دارد جذاب‌ تر می‌کند. می‌ توانید عصری دلنشین را به قدم زدم در کوچه پس کوچه‌ های این محله قدیمی با خانه‌ های چوبی‌ اش اختصاص دهید. در خیابان‌ ها، مردمی را ببینید که درست مثل قدیم در مغازه‌ های کوچک خواروبارفروشی، سلمانی‌ ها و سبزی‌ فروشی‌ هایشان به کار مشغولند. بعد هم به کافه‌ های ساحلی در این روستا بروید و از خوردن دسر مخصوصشان لذت ببرید. لبنیات این منطقه از خوشمزگی معروف است و بسیاری از گردشگران ماست‌ های خوشمزه کانلیکا را از این روستا برای سوغات می‌ برند.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

جنگل بلگراد (belgrad forest)

بعد از دیدن این همه جاذبه‌ های هنری و تاریخی، شاید وقت آن رسیده باشد که کمی هم به طبیعتگردی فکر کنید. درست در ۱۵ کیلومتری شمال غرب استانبول، جنگلی فوق‌العاده و زیبا با درختانی کهن وجود دارد که منظره‌های دل‌ نوازش هوش از سرتان می‌برد. جنگل بلگراد با درختان بلوط، شاه بلوط، ممرز و توس شرقی که از دوران باستان به یادگار مانده‌ اند، صحنه‌هایی بی‌ بدیل از زیبایی‌های طبیعی به وجود می‌آورد. در این جنگل که بیش از پنج هزار هکتار وسعت دارد، می‌توانید گونه‌ های جانوری نظیر گراز وحشی، مار، راسو و انواع کم‌ نظیری از پرندگان را مشاهده کنید. جنگل بلگراد یکی از زیباترین جاهای دیدنی استانبول در فصل پاییز است چرا که برگریزان پاییزی چهره‌ای رنگارنگ به این هدیه بزرگ خداوند می‌دهند.

تابستان‌ها هم، می‌توانید از گرمای کلافه‌ کننده استانبول به سایه‌ های خنک درختان این جنگل پناه بیاورید. در میان جنگل بلگراد باغ گیاه‌ شناسی آتاتورک قرار دارد که با بیش از دو هزار گونه گیاهی فوق‌العاده‌ای که در خود دارد بسیار دیدنی است. در جنگل، برای برپایی پیک‌ نیک، محل‌هایی را درست کرده‌ اند که می‌ توانید از آن استفاده کنید همین طور مسیر پیاده‌ روی و وسایل ورزشی در جنگل بلگراد برای اهالی ورزش مناسب است. رانندگی در این جنگل روح‌ نواز را نیز نباید از قلم بیندازید.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

کلیسای چورا استانبول (Chora Church)

کلیسای چورا یکی از جاذبه های استانبول است که تا حدی از نگاه توریست‌ ها دور مانده است، اما هریک از مسافرانی که از این کلیسا دیدن می کنند می گویند: هنر زیبای بیزانس ارزش یک بار دیدن را دارد. موزاییک‌ های افسانه‌ ای و نقاشی های روی دیوار زندگی عیسی و مادرش مریم را به تصویر می‌ کشاند.

بدون شک می توان این کلیسا را یکی از زیباترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس دانست. قدمت این کلیسا به دوران کنستانتین برمی گردد، چورا در اولین سالهایی که ساخته شد یک صومعه بود، چند قرن بعد به یک مسجد تبدیل شد، و در سال ۱۹۴۸، به یک موزه تبدیل شد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول (Hippodrome)

ساخت بنای باستانی میدان هیپدروم توسط سپتیموس سوروس در سال ۲۰۳ آغاز شد و در سال ۳۳۰ توسط کنستانتین کبیر تکمیل شد. در گذشته بیزانس برای اوقات فراقت خود از این محل استفاده می کردند و بازی های پر زرق و برق و مسابقات ارابه رانی که بیشتر شبیه به مبارزه بود در اینجا برگزار می کردند. امروزه تنها بخشی از دیواره های میدان اسب دوانی باقی مانده است.

در قسمت شمالی این مکان چشمه ای وجود دارد که در سال ۱۸۹۸ توسط امپراطور آلمان یعنی ویلیام دوم به سلطان عثمانی ارائه شد. در سمت جنوب غربی نیز سه آثار باستانی وجود دارد: ابلیسک مصری با ۲۰ متر ارتفاع، ستون ماری شکلی که توسط کنستانتین از دلفی به این مکان آورده شد؛ و یک سنگ ابلیسک که روکشی از برنز طلایی داشت تا اینکه به وسیله سربازان جنگ صلیبی چهارم در سال ۱۲۰۴ به سرقت رفت.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museum)

یکی از مهمترین جاذبه های استانبول و موزه‌ های ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است. این موزه در حقیقت سه موزه است: موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کیوسک کاشی. مجموعه سه موزه بیش از ۱ میلیون اشیاء از تمدن های سراسر جهان را شامل می شوند.

این مجموعه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد، که اولین موزه ترکیه به حساب می آمد و در زمین های قصر توپکاپی قرار داشت. زمان تأسیس موزه کیوسک کاشی سال ۱۴۷۲ میلادی است. این موزه های شامل هزاران آثار با ارزش، از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

بهترین پارک های آبی استانبول

پارک آبی استانبول شهر آبی کوچکی است که در آن استخر های مختلف از جمله استخر مواج، استخر المپیک، استخر بچه ها، انواع سرسره ها و تونل های آبی مرتفع وجود دارد. شما می توانید به همراه خانواده لحظات شادی را در بهترین پارک های آبی استانبول سپری کنید. معمولا در سفر های تفریحی و تفریحات استانبول پارک آبی از گزینه های مهم انتخاب مقصد است. تفریحات استانبول بسیار زیادند و پارک های آبی یکی از آن تفریحات محبوب گردشگران استانبول به شمار می آیند.

پارک آبی آکوا کلاب دلفین از بهترین پارک های آبی استانبول به شمار می رود که در سال 2001 افتتاح شد. این پارک دارای سرسره ها و وسایل بازی آبی بسیاری است. همچنین در آن زمین والیبال ساحلی و زمین تنیس هم ساخته شده تا علاقمندان به این ورزش ها در کنار شنا کردن از آن ها استفاده کنند. در پارک آبی کلاب دلفین قسمتی هم وجود دارد که دلفین ها حرکات نمایشی اجرا میکنند که دیدن آن جالب و لذت بخش است. از دیگر پارک های آبی شهر استانبول به پارک آبی آکوا مارین هم میتوان اشاره کرد. این پارک آبی در سال 1999 افتتاح شده و پارک آبی بسیار بزرگ و با ظرفیت چند هزار نفری است. همچنین دارای سرسره ها، استخر های مختلف برای بزرگسالان، استخر کودک، آبشارهای مصنوعی، موزیک زنده و… می باشد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

پارک مینیاتورک (miniature park)

حتما دلتان می‌ خواهد همه جاهای دیدنی استانبول را ببینید ولی هر جور که حساب می‌ کنید برای این کار هفته‌ ها زمان لازم است. ناراحت نباشید. ترک‌ ها کارتان را راحت کرده‌اند. در پارک مینیاتورک، شما می‌توانید ۵۸ تا از جاذبه‌ های دیدنی شهر استانبول را یکجا ببینید. در این پارک ماکت‌ های بسیار زیبایی که ۲۵ برابر کوچک شده‌ اند از آثار دیدنی شهر ساخته شده است. این ماکت‌ها از جنس فایبرگلاس مقاومند و در ساختشان به ریزترین جزئیات آثار تاریخی توجه شده است تا با دیدن هر یک احساس کنید جاذبه اصلی را دیده‌اید.

به جز جاذبه های استانبول ، بسیاری از جاذبه‌ های آناتولی و امپراطوری عثمانی که این روزها دیگر جزو قلمرو ترکیه نیست، نیز در این پارک قابل مشاهده است. تعداد این ماکت‌ها به بیش از ۱۲۰ اثر می‌رسد و تعدادشان زیادتر هم خواهد شد. پس می‌ توانید در فضای سبز پارک مینیاتورک قدم بزنید، جاذبه‌ های دلخواهتان را ببینید، در رستوران‌های خوب پارک غذایی خوشمزه نوش جان کنید، به شهربازی بروید و خلاصه از امکانات درجه یک پارک نهایت لذت را ببرید.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

کاخ باشکوه دلما بهچه (Dolmabahce Palace)

این کاخ یکی از توصیف نشدنی ترین جاذبه های استانبول است. لوکس، باشکوه و زیبا تنها تعداد کمی از صفت هایی است که برای توصیف کاخ دلما بهچه به کار برده می شود و حتی با کاخ ورسای قابل مقایسه است. کاخ دلما بهچه در قرن ۱۹، با ۱۴ تن ورقه طلا ساخته شد، این کاخ پر زرق و برق ترین کاخ ترکیه است که آمیخته‌ای از معماری سنتی عثمانی و سبک های اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکو است.

کاخ دلما بهچه از سال ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ در اختیار شش سلطان ترکیه بوده است، همچنین بزرگترین لوستر کریستال بوهمیان جهان، به عنوان هدیه‌ای از ملکه ویکتوریای انگلستان در این کاخ قرار دارد. یکی از ویژگی های خیره کننده این کاخ این است که درست در کنار خط ساحلی بسفر ساخته شده است.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

کاخ بیلبربی استانبول

یکی دیگر از کاخ‌ های سلطنتی استانبول، کاخ بیلبربی است که، به دستور سلطان عبدالعزیز، بین سال‌ های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ ساخته شده است. این کاخ اشرافی در دو طبقه، نمایی بسیار زیبا دارد و به سبک معماری امپراطوری دوم ساخته شده است. در ابتدا از این کاخ باشکوه برای برگزاری مراسمات ویژه و میزبانی از میهمانان خارجی استفاده می‌شده است و سپس به اقامتگاه تابستانه اشراف عثمانی بدل شده. درون کاخ با تزئینات بسیار چشم‌ نوازی که تلفیقی از هنر ترکی و اروپایی است زیباتر شده است و گلدان‌ های سرامیکی، لوسترهای مجلل و چینی‌های دیدنی به زرق و برق کاخ می‌ افزایند. این روزها، کاخ بیلربی به کاخ موزه‌ تبدیل شده است که یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول محسوب می‌شود. کاخ اشراف خوبی به تنگه آبی بسفر نیز دارد. رستوران و کافی‌ شاپ کاخ بیلبربی هم می‌ تواند عصر دل‌ انگیزتان را خوشمزه‌ تر کند.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

هر مسافری که از مسجد سلیمانیه دیدن میکند می گوید: زیبایی و آرامش این مسجد به آنها احساسی الهام بخش از معنویت منتقل می کند. مسجد سلیمانیه بر روی تپه سوم استانبول قرار دارد، این مسجد به دستور سلطان سلیمان معروف در سال ۱۵۵۰ میلادی ساخته شد. این مسجد به معنای واقعی با شکوه است، چون ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانس می باشد.

مسجد سلیمانیه که اکنون از معروف ترین جاذبه های استانبول به شمار می رود، در طول سالها به شدت آسیب دید. از جمله در طول جنگ جهانی اول، زمانی که آتش سوزی رخ داد از باغ های اطراف آن به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد. به همین خاطر در اواسط قرن بیستم بازسازی شد. این مسجد با چهار مناره ایجاد شد، تا نشان دهد که توسط یک سلطان ساخته شده است.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

مسجد رستم پاشا (Rüstem Paşa Mosque)

شاید مسجد رستم پاشا یکی از زیباترین مساجد استانبول باشد. این مسجد جایگاه زیباترین کاشی های ایزنیک در شهر استانبول است. مطمئناً مسجد آبی باشکوه ترین مسجد استانبول است، اما در اینجا، هم در دیوارهای حیاط و هم در فضای داخلی مسجد بهترین نمونه های کاشی که با دست رنگ آمیزی شده است و به طرز باشکوهی در رنگ های آبی، قرمز و سبز نقاشی شده اند را مشاهده خواهید کرد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

موزه هنر مدرن استانبول (Istanbul Museum of Modern Art)

سفر به استانبول تنها به جاهای دیدنی تاریخی محدود نمی‌ شود. این گالری هنری روز به روز مجموعه گسترده‌ تری از هنر مدرن ترکی را به نمایش می‌ گذارد و به طور مداوم در حال تغییر است. موزه هنر استانبول با اختلاف یکی از بهترین جاذبه های استانبول است، چرا که می توانید مستقیماً انگشت خود را بر روی نبض صحنه هنر معاصر ترکیه بگذارید. این موزه درست در کنار تنگه بسفر قرار دارد که از امتیازهای این مکان دیدنی به شمار می رود.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

ایا صوفیه کوچک (Küçük Aya Sofya)

قبل از اینکه امپراطور یوستینیاتوس ایاصوفیه را بسازد، مجبور بود برای اینکه ساختار بیرونی ساختمان را امتحان کند، قبل از هر چیز یک مدل مینیاتوری از ایاصوفیه بسازد. نام اصلی این مکان کلیسای سرجیوس و باکوس بود، اما به دلیل شباهت معماری ‌اش با ایاصوفیه، نام مستعارش ایاصوفیه کوچک شد. در دوره عثمانی این مکان از کلیسا به مسجد تبدیل شد و هنوز هم به عنوان مسجد پذیرفته شده است.

پیشنهاد می کنیم که در سفر خود به استانبول از این مکان زیبا دیدن کنید و یک لیوان چای در باغ آرامش‌ بخش ایا صوفیه کوچک میل کنید. ایا صوفیه کوچک هم از دیگر جاهای دیدنی استانبول است که مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

موزه هنرهای ترکی و اسلامی (Museum of Turkish and Islamic Arts)

این موزه که یکی از جاهای دیدنی استانبول است، در قصر ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان قرار گرفته است. این موزه یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی استانبول برای کسانی است که به هنر اسلامی و عثمانی علاقمند هستند. مجموعه فرشی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است توسط کارشناسان نساجی به عنوان بهترین قالی های جهان یاد می شود. از فرش های ترکی گرفته تا قالیچه های قفقازی و ایرانی در این موزه نگهداری می شود.

همچنین سرامیک‌ های نفیس، آثار خوشنویسی، و نمایشگاه چوب کنده کاری شده از قرن نهم تا نوزدهم، در این موزه وجود دارد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

قلعه یدیکوله استانبول (Yedikule Fortress)

از دیگر جاذبه های استانبول قلعه یدیکوله است. هر چند که این قلعه در حومه شهر قرار دارد و باید برای بازدید از آن سوار قطار شوید، اما مطمئن باشید که ارزش یک بار دیدن را دارد. قلعه یدیکوله در قرن پنجم توسط امپراطور تئودوسیوس دوم ساخته شد. قوس ماموت (که ساخت آن در اواخر دوره بیزانس متوقف شد) به عنوان دروازه طلایی شناخته می شود، به همراه درب های قلعه در طلا پوشانده شده است.

قلعه یدیکوله استانبول در سال های اخیر بازسازی شد و توریست ها می توانند به راحتی به بالای قلعه رفته و از تماشای منظره عالی دریای مرمره لذت ببرند.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

موزه پرا استانبول (Pera Müzesi)

یکی از دیگر از معروف ترین جاذبه های استانبول موزه دوست داشتنی پرا است. موزه پرا استانبول در سال ۲۰۰۵ در منطقه پر جنب و جوش بی اوغلو بازگشایی شده و خیابان استقلال که خود مملو از فروشگاه، گالری هنری، کلیسا، مسجد، رستوران و کافه های متنوع است در نزدیکی آن قرار گرفته است. این موزه در ساختمانی ۵ طبقه که در گذشته متعلق به هتل بریستول بوده واقع شده است.

ساختمان موزه نیز جالب و دیدنی است، چرا که در سال ۱۸۹۳ ساخته شده و در طی بازسازی که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ بر روی آن انجام شده نمای خارجی آن تغییر نکرده ولی فضا و دکوراسیون داخلی آن کاملاً بازسازی شده است.

موزه پرا در استانبول در واقع کلکسیونی ارزشمند از مجموعه‌ های هنری مختلف از قبیل مجموعه نقاشی، مجموعه ابزار اندازه گیری، مجموعه عکس های استانبول قدیم ، مجموعه سرامیک و موزاییک است و هر چند وقت یکبار در این موزه نمایشگاه های هنری نیز برگزار می‌ گردد. در این موزه نقاشی‌ های زیبا و آثار هنرمندان مشهور جهان موجود می‌ باشد که توجه گردشگران تور استانبول را به خود جلب می کند.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

اسکودار از افسانه‌ ای‌ ترین جاهای دیدنی استانبول (Üsküdar)
اسکودار استانبول یکی از بهترین جاذبه های استانبول است. شما می توانید از میان شلوغی ها وارد آب های آسیا شوید. لنج از کنار برج دختر (یا به ترکی Kiz Kulesi) می گذرد که بر جزیره کوچکی حدود ۲۰۰ متری ساحل جای گرفته است.

نام برج دختر از افسانه ای گرفته شده است که در آن شاهزاده‌ ای توسط پدرش زندانی شده بود تا از تقدیر شومی که پیشگویی خبیث برای او در نظر گرفته بود، در امان بماند. پیشگویی این بود که او روزی بر اثر نیش یک مار بزرگ خواهد مرد! نکته ی جالب اینجاست که سرانجام آن شاهزاده بر اثر نیش ماری که در سبد تجهیزات پنهان شده بود، درگذشت.

این برج در ابتدا، یک قلعه ی بیزانس مربوط به قرن دوازدهم بود. قدمت برج کنونی به قرن هیجدهم برمی گردد و به عنوان فانوس دریایی، دفتر گمرک و برج دیده بانی از آن استفاده می‌شود.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

خیابان استقلال و میدان تقسیم (İstiklal Caddesi and Taksim)

اگر به استانبول سفر کنید و خیابان استقلال و تقسیم را نبینید، مثل این است که در پاریس باشید و به شانزلیزه سر نزنید‍! میدان تقسیم و خیابان استقلال در منطقه بی‌‌اوغلو در قسمت اروپایی استانبول قراردارد. در گذشته این خیابان به نام جاده کبیر شناخته می شده است. اما بعد از پیدایش جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ نام این منطقه به میدان تقسیم و خیابان استقلال تغییر یافت.

میدان تقسیم و خیابان استقلال مشهورترین جاهای دیدنی استانبول و شاید بتوان گفت در تمام ترکیه هستند. دلیل معروفیت این خیابان به دلیل وجود مغازه ها، رستوران ها، کافه تریاها، سینماها، گالری های هنری  و آثار تاریخی است که در این منطقه قرار گرفته است. در طول خیابان استقلال یک تراموای قدیمی در حال حرکت است که مسیر ۳ کیلومتر از میدان تقسیم تا انتهای خیابان استقلال را طی می کند. این تراموا بعد از تراموای لندن، دومین تراموای قدیمی در سرتاسر دنیا می‌باشد.

جاذبه های استانبول
جاذبه های استانبول

بسیاری از ایرانی ها، تور استانبول را به قصد خرید از مراکز خرید استانبول انتخاب می کنند. به همین دلیل خیابان استقلال استانبول یکی از معروفترین مراکز خرید ترکیه میباشد و برای خرید لباس در ترکیه بسیار مناسب است. در این مکان میتوان پوشاک و البسه ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند خریداری کرد. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است.

اگر به این شهر سفر کنید، متوجه می‌ شوید استانبول بسیار فراتر از آن چیزی است که در مقالات به آن اشاره می‌ شود. به همین‌ خاطر، تیم ما بسیار خوشحال می شود اگر تجربیات سفر خود به استانبول را با ما به اشتراک بگذارید.

مجموع نظرات
امتیا شما به این مطلب
[امتیاز کل: 1 میانگین امتیاز ها: 5]

مطالب مشابه

تور های ترکیه

تور های ترکیه

آخرین مقالات

آفر تور کوش آداسی

آفر تور کوش آداسی : شهر ساحلی کوش آداسی توانسته در سه دهه گذشته...

لیست تور ارزان کوش آداسی

لیست تور ارزان کوش آداسی : جزیره کوش آداسی معروف به جزیره پرنده در...

تور کوش آداسی ارزان

تور کوش آداسی ارزان : کوش ‌آداسی یا قوش ‌‌آداسی (به ترکی استانبولی: Kuşadası؛ به...

تور لحظه آخری کوش آداسی

تور لحظه آخری کوش آداسی : شهر بندری استان آیدین، یکی از محبوب ‌ترین...

مراکز خرید استانبول

مراکز خرید استانبول : نام استانبول با مد و خرید گره خورده و همیشه...

جاذبه های استانبول

جاذبه های استانبول : استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که هم مرز...

محبوب ترین دسته ها

نظرات

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مجموع نظرات
امتیا شما به این مطلب
[امتیاز کل: 1 میانگین امتیاز ها: 5]