درباره ترکیه

درباره ترکیه : ترکیه کشوری اوراسیای با نام رسمی جمهوری ترکیه، پس از سرنگونی امپراتوری بزرگ عثمانی به رهبری مصطفا کمال آتاتورک، دولتمرد و بنیانگذار جمهوری ترکیه در ناحیه ترک زبان عثمانی تشکیل شد. پس از شکل گیری کشور ترکیه، آتاتورک به ریاست جمهوری برگزیده شد و با اصلاحاتی از جمله مبارزه در برابر روحانیون، ترویج ملیگرایی ترک، جدا کردن دین از سیاست، قانونی کردن حق رأی زنان و تغییر خط عربی زبان ترکی به خط لاتین ترکیه نوین را شکل داد.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

ترکیه در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا، دقیقا در نقطه تلاقی دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است و از این رو دارای دو همسایه اروپائی بلغارستان و یونان و شش همسایه آسیایی ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در شرق، و عراق، سوریه در جنوب خود است و هم چنین از سه جهت توسط دریای سیاه در شمال، دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب احاطه شده و در شمال غربی دارای دریای داخلی بنام دریای مرمره است.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

شکل هندسی منحصربه فرد ترکیه تأثیر بسیار زیادی در توسعه اقتصادی این کشور ایفا کرده و باعث شده تا به صورت پلی میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گیرد. ترکیه با قرار گرفتن در این موقعیت به یکی ازمهم ترین مناطق جهان که دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی است تبدیل شده و اصلی ترین گذرگاه جنوب آسیا و اروپا به شمار می رود و کشورهای بسیاری، نظیر ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده میکنند.

دین رسمی ترکیه

یک مورد مهم درباره ترکیه دین این کشور است. مردمان کشور ترکیه اکثراً مسلمان هستند. تقریباً ۹۹٫۸% مسلمان و از این تعداد ۸۰% سنی و ۱۹٫۸% باقی مانده شیعه هستند. افرادی که دین مسیحی و یهودی دارند تنها ۰٫۲% از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند. شیعیان در مرز ایران سکونت دارند و اکثر آن ها از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. مسلمانان سنی ترکیه اکثراً حنفی هستند و عمدتاً در مرکز و غرب ترکیه ساکن شده اند. شافعی ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر شده اند که اکثراً کرد هستند. استان قارص در شمال شرقی ترکیه یکی از محله های شیعه نشین به شمار می آید که مردمان این منطقه زبان ترکی آذری دارند. در کشور ترکیه بر جدایی دین از سیاست بسیار تأکید می شود و این اتفاق با دولت و حکومت سکولار معرفی شد، اما دین رسمی مردم این کشور اسلام است. پیروان دین در این کشور مذاهب متفاوتی از قبیل حنفی، شافعی، پیروان اهل سنت، علویان و سایر ادیان را تشکیل می دهند.

تعطیلات رسمی و مذهبی ترکیه

در ترکیه روز اول ژانویه به مناسبت شروع سال نو، روز ۲۳ آوریل به مناسبت روز استقلال ملی و روز کودک، روز اول ماه مه به مناسبت روز کار و همبستگی، روز ۱۹ ماه مه به مناسبت روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاترک، روز ۳۰ آگوست به مناسبت روز پیروزی در جنگ های داخلی و روزهای ۲۸ و ۲۹ اکتبر به مناسبت روز جمهوری تعطیل است.

همچنین عید فطر به مدت سه روز و عید قربان به مدت چهار روز از تعطیلات مذهبی ترکیه به شمار می آیند.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

زبان ترکیه

زبان رسمی کشور ترکیه ترکی استانبولی که تفاوت اندکی با زبان آذری دارد می باشد البته در جنوب شرقی ترکیه کردی نیز صحبت می کنند. فرهنگ ترکیه مخلوطی از فرهنگ اسلامی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان این کشور، با نگاهی پررنگ به اروپا در هم آمیخته و از نظر فرهنگی از بسیاری جهات شباهت های زیادی با فرهنگ ایرانی دارد.

پایتخت جمهوری ترکیه شهر آنکارا و از دیگر شهرهای مهم آن می توان استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، وان و آغری را نام برد. آنکارا، پایتخت کشور ترکیه، از معدود شهرهای توسعه یافته دنیاست که درکنارظاهرمدرن ، نشانه های سنتی امپراطوری عثمانی را در خود حفظ کرده است، ساختمانهای سنگی، قلعه ها و میراث فرهنگی آنکارا شهرت زیادی دارد و با توجه به شرایط مطلوب بازرگانی و کشاورزی، این پایتخت را به شهری مدرن مبدل کرده است.

موسیقی و رقص در ترکیه

موسیقی در ترکیه به‌ طور کلی شامل قطعه‌ های ترکی می‌ شود اما از موسیقی ایرانی، عربی، یونانی و چند سبک غربی دیگر نیز تأثیر گرفته‌ است. در دهه‌ های اخیر سبک‌ های غربی اروپایی و آمریکایی در ترکیه شکوفایی بسیاری داشتند و امروزه بسیاری از خواننده‌ های بومی کشور به سبک‌ های خارجی اجرا می‌کنند. همچنین بیشتر شهرهای کشور دارای تالارهای کنسرت و صحنه برای اجرا هستند و سالانه خواننده‌ های سرشناس بسیاری از سراسر جهان، برای اجرای کنسرت موسیقی به کشور ترکیه سفر می‌کنند. انواع رقص‌ های ملی نیز در سراسر کشور در جشنواره‌ ها و کنسرت‌ های موسیقی اجرا می‌ شوند.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

شهرهای اروپایی ترکیه

همانطور که درباره ترکیه می دانیم خاک این کشور ۹۵ درصد در سمت آسیا و ۵ درصد آن در سمت اروپا واقع شده است. شهرهای اروپایی ترکیه Istanbul، Tekirdağ، Çorlu، İğneada هستند. در ادامه با این شهرها آشنا خواهیم شد:

شهر İğneada: این شهر در کنار ساحل دریای سیاه قرار دارد و جمعیتی در حدود ۱۹۶۶ نفر را در خود جای داده است. همچنین در ۵ کیلومتری جنوب رودخانه Mutludere واقع شده است که مرز مشترک با بلغارستان را تشکیل داده است.

شهر Çorlu: این شهر در شمال غربی ترکیه واقع شده است و زیر مجموعه استان تکیر داغ محسوب می شود. در بین مرز یونان و بلغارستان Çorlu صنعتی واقع شده است که روز به روز در حال پیشرفت است.

شهر Tekirdağ: استان این شهر هم نام با خودش است و یکی از شهرهای اروپایی ترکیه محسوب می شود. در این شهر کنسولگری مجارستان و بلغارستان واقع شده است و بر اساس آخرین سرشماری های سال ۲۰۱۶ تقریباً ۱۷۶۴۸۴۸ نفر جمعیت را به ثبت رسانده است.

شهر استانبول: این شهر یکی از بزرگترین و شلوغ ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود و امکانات رفاهی تفریحی بسیاری در این شهر برای توریست ها قرار داده شده است.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه در سال 2020

یکی دیگر از موارد مهم درباره ترکیه اقتصاد این کشور است. اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است و کشاورزی نقش عمده را در اقتصاد این کشور دارد. تور استانبول ارزان از نظر گردشگری بسیار پیشرفته شده که اقتصاد آن بر گردشگری هم وابسته است. در سالهای اخیر ترکیه مقصد بسیاری از جهانگردان اروپایی شده است که می‌ توانند از جاذبه‌ های گردشگری آن بهره ببرند. برخی از جاذبه‌ های گردشگری که در تور ترکیه دیدن می‌کنید شامل ایاصوفیه استانبول، مسجد سلطان احمد استانبول، مینیا تورک استانبول، کاخ توپ کاپی استانبول، موزه هنرهای اسلامی استانبول، منطقه جنگلی دریای سیاه و غیره می‌ باشد.

کشور ترکیه و بزرگترین شهر این کشور استانبول هر ساله توریست های بی شماری را به سمت خود جذب می کند. استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد و این تنگه دلیل جدایی آسیا و اروپا است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید که استانبول تنها شهری است در دنیا که در بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است. به همین خاطر جمهوری ترکیه یک ملت اوراسیایی متعارف بین اروپا و آسیا است. غنی بودن این کشور از لحاظ میراث و فرهنگی و باستانی آن را در جهان در رده برترین ها قرار داده است. فعالیت صنایع غذایی، معدنی، کشاورزی، فولاد و نفت تنها بخشی از خدمت رسانی های مردمان این کشور به شمار می آید.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

واحد پول ترکیه

یکی دیگر از مواردی که درباره ترکیه باید بدانیم واحد پول ترکیه است. واحد پول ترکیه لیر و هر لیر معادل ۱۰۰ قروش است. همچنین علامت اختصاری آن TRY یا TL می باشد. لیر ترک به صورت اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره و سکه های یک قروشی، ۵ قروشی، ۱۰ قروشی، ۲۵ قروشی، ۵۰ قروشی و یک لیره ای می باشند. در گذشته ارزش برابری لیر ترکیه بسیار پایین بود و با توجه به تورم زیاد ارزش آن به مرور کمتر می شد از این رو دولت تصمیم گرفت که از تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۰۵ شش صفر از واحد پول ترکیه حذف کند. به این ترتیب هر لیر جدید ترک برابر با یک میلیون لیر قدیم است.

بنادر و کشتیرانی ترکیه

مسیرهای داخلی قابل کشتیرانی ترکیه در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است(در رده ۵۱ دنیا). سازمان کشتیرانی در زمان امپراطوری عثمانی به وجود آمد و تا سال ۱۹۲۵ نیز به کار خود ادامه داد. در حال حاضر سه سازمان کشتیرانی دولتی امور حمل‌ و نقل در دریاها را به عهده دارند. خطوط کشتیرانی دولتی و خصوصی ترکیه، با بیش از یک هزار کشتی بزرگ، شمار عظیمی مسافر و حجم بار بسیاری را جابجا می‌کنند. بنادر عمده از لحاظ ظرفیت بارگیری عبارتند از: استانبول در دریای مرمره، ازمیر در دریای اژه، سامسون(Samsun)، زونگولداک(Zonguldak)، هوپا(Hopa)، گیرسون(Giresun) و ترابوزان(Trabzon) در دریای سیاه، آنتالیا، مرسین(Mersin) و اسکندرون(Iskenderun) در دریای مدیترانه.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

تنگه های ترکیه

تنگه‌ های ترکیه شامل تنگه بسفر یا قرمز و تنگه داردانل یا زرد می‌شود. این تنگه از یک طرف، دریای سیاه را به دریای مرمره(بُسفر) و از طرف دیگر دریای اژه را به دریای مدیترانه(داردانل) متصل می‌کند و مرز بین قاره اروپا و آسیاست.

بُسفر یا تنگه استانبول، باریک‌ ترین تنگه جهان است و حدود ۳۰ کیلومتر طول و در حدود ۷۰۰ متر عرض دارد. سال ساخت این تنگه به ۵۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد. در مرکز آن، جهت آب در سطح از طرف دریای سیاه به طرف دریای مرمره در حرکت است؛ اما در زیر این سطح، جریان آبی برخلاف این جهت جریان دارد. از نظر استراتژیک و نظامی این تنگه اهمیت بسیاری دارد.

در تمام جهان تنگه داردانل را با این نام می‌شناسند؛ اما در ترکیه به آن چاناک‌ قلعه(CanakkaleBogazi) هم می‌گویند. این مسئله به این خاطر است که استانی با همین نام در نزدیکی این تنگه قرار گرفته است. داردانل ۶۸ کیلومتر طول و ۲/۱ کیلومتر عرض دارد. آب در این تنگه در دو جهت جریان دارد؛ در سطح آب از دریای مرمره به اژه و در لایه پایین در جهت معکوس در حرکت است.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

تنگه بُسفر از نظر میزان رفت و آمد دومین تنگه در جهان است و دولت ترکیه در نظر دارد به منظور کاهش حجم ترافیکی آن، پروژه کانال آبی استانبول را، در صدمین سالگرد جمهوری ترکیه، در سال ۲۰۲۳، به بهره‌ برداری برساند.

آب و هوای ترکیه

ترکیه یکی از مهم ترین شهرهای توریستی در جهان لقب گرفته است. در فصل بهار بارندگی بسیار کم است و شب های بهاری استانبول قدری خنک و مه آلود است که زیبایی های شهر را با قطرات شبنم بر روی گل های لاله به نمایش می گذارد. فصل تابستان تقریباً در ماه های تیر و مرداد گرم ترین و کم بارش ترین روزهای سال را تجربه می کند و کسانی که تمایل دارند تفریحات آبی را تجربه کنند این فصل از سال را برای سفر به ترکیه در نظر می گیرند. پاییز اوایل مهر تا اواخر آذر آب و هوای هم سطح با شهر تهران را برای شما به تصویر می کشد و با قدم زدن در شهرهای اروپایی ترکیه می توانید حال و هوای عوض کنید. زمستان از اواخر آذر در ترکیه آغاز می شود و بارش های فراوان و مه بسیار غلیظی در این شهر همراه با سوز سرد زمستانی خود نمایی می کند.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

غذاهای ترکیه

یکی دیگر از مواردی که جالب است درباره ترکیه بدانید که فرهنگ غذایی ترکی و ایرانی تاثیرات متقابل زیادی بر یک‌ دیگر داشته و شما هنگام مرور لیست‌ غذاهای ترکی، چندان هم احساس غربت نمی‌کنید. غذاهای ترکی تنوع و طیف گسترده ای دارند که با ان ها آشنا می شویم. انواع وعده های غذایی ترکی عبارت اند از:

پیش غذا یا Meze در رستوران‌ ها شما را با سینی بزرگی از انواع مخلفات غافلگیر می کنند. در این سینی انواعی از : دلمه‌ ها، سالاد، پوره، خاگینه، ترشی، میوه، بورک (نوعی پیش غذا با ورقه‌ های یوفکا و مخلفات میان آن)، پنیر، سبزیجات و گوشت دیده می شود. هر ظرف را می‌ توانید با دو یا سه نفر قسمت کنید و اندازه آن برای چشیدن چهار یا پنج نفر مناسب است.

غذاهای خیابانی: انواعی از غذاهای ارزان و خوشمزه را در خیابان های استانبول می بینید. مواردی چون: سیمیت، میدیه دولما، بلوط بوداده، بلال کبابی، بستنی قیفی و …

وعده اصلی یا Ana yemeğı: انواعی از گوشت گاو، مرغ و همچنین غذاهای دریایی بخش اصلی غذاهای ترکی را تشکیل می دهند. قسمت خوب ماجرا آن جاست که به دلیل مسلمان بودن بیشتر مردم ترکیه، به راحتی می توان غذاهای حلال پیدا کرد. برای وعده اصلی خود در استانبول، لیست بلند بالایی از انواع کباب‌ ها را در اختیار دارید. کباب‌هایی مانند: شیش کباب (şiş kebap) کبابی مشابه شیشلیک، کباب ترکی (Döner kebap)، آدانا کباب (Adana kebap) مشابه کباب کوبیده؛ چوپ شیش (Çöp Şiş) کبابی با سه یا چهار تکه کوچک از گوشت بره و یک تکه چربی و شیشلیک.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

البته غذاهای گوشتی ترکیه در کباب ها خلاصه نمی شود و می توانید انواعی از کوفته ها، خورشت های گوشتی و غذاهای دریایی را در منوی ترک ها ببینید.

دسر: باقلوا، راحت الحلقوم، کنوفه، حلوا، پودینگ برنج و … که اغلب با چایی و یا قهوه ترک سرو می‎شوند.

بزرگترین فرودگاه دنیا در ترکیه

در جشن استقلال ۹۵ ساله ی ترکیه در تاریخ ۲۹ اکتبر، سال ۲۰۱۸، سومین فرودگاه استانبول و بزرگترین فرودگاه جهان با ظرفیت سالانه ۱۵۰ میلیون مسافر افتتاح گردید. در این شرایط ترکیه بدون شک یکی از کشورهای مهم صنعت حمل و نقل هوایی گردید. شاید بسیاری از شما درباره ترکیه دید دیگری داشتید که با این تفاسیر باید تغییر کند.

۱۷ اثر ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو در ترکیه

یکی از موارد جالب درباره ترکیه این است که در ترکیه ۱۷ اثر باستانی در میراث باستانی یونسکو به ثبت رسیده است که برخی از آنها عبارتند از شهر باستانی افسس، کوه نمرود، کاپادوکیا و … . در واقع می توان گفت که منطقه ی آناتولی ( Anatolia ) توسط بسیاری از تمدن ها از دوران ماقبل تاریخ خواستگاه بسیاری از مردمان بوده است.

ترکیه دومین صادرکننده سریال در جهان

نکته دیگر درباره ترکیه این است که در ۲۰ سال گذشته صنعت فیلم سازی در ترکیه رشد چشمگیری داشته است به طوری که در بسیاری از کشورهای جهان مخاطبان زیادی را به خود جذب نموده است. در این بین یکی از مهمترین تهیه کنندگان و کارگردانان ترکیه نامش Nuri Bilge Ceylan است که در جشنواره کن جوایز بسیاری دریافت کرده است.

سریال های تلویزیونی ترکیه میلیونها نفر را از بالکان تا آمریکای جنوبی، از خاورمیانه تا آسیای مرکزی به خود جذب نموده است.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه ها ترکیه

کشور ترکیه از نظر برتری در جهان در زمینه‌های شهری، اقتصاد، محیط زیست، سیاست، اجتماع، فناوری و تکنولوژی در سال‌ های مختلف تحت مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات برای رتبه بندی این کشور درباره ترکیه به این گونه ثبت شده‌اند.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

شهر استانبول در ترکیه به عنوان رتبه آلفا در میان شهرهای مختلف جهان در سال ۱۹۹۹ ثبت شده است. بر اساس ژورنال وال استریت در سال ۲۰۰۷، ترکیه از نظر آزادی اقتصادی در میان ۱۵۷ کشور جهان، رتبه ۸۵ را کسب نموده است. رتبه ترکیه در سال ۲۰۰۸ بر اساس ارزیابی‌های صندوق پول جهانی در میان ۱۸۲ کشور جهان، ۵۵ گزارش شده است. طبق یک مطالعه دیگر در این زمینه، از میان ۱۸۱ کشور جهان، ترکیه در رتبه ۱۷ قرار گرفته است. از نظر اقتصاد جهانی، ترکیه از میان ۱۲۵ کشور، رتبه ۵۹ را به دست آورده است.

شاخص پایداری زیست محیطی در سال ۲۰۰۵ توسط دانشگاه Yale بررسی شد؛ در این مطالعات، ترکیه از میان ۱۴۶ کشور، رتبه ۹۱ را به دست آورد. رتبه این کشور از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۱۴، ۶۹ در میان ۱۸۷ کشور بوده است. شاخص جهانی این کشور در سال ۲۰۱۳ از میان ۱۸۷ کشور، ۴۳ بوده است. شاخص آزادی بیان مطبوعات در سال ۲۰۱۴ نشان داد که از میان ۱۸۰ کشور جهان، کشور ترکیه در رتبه ۱۵۴ قرار دارد.

مطالعاتی که در مورد شاخص کیفیت زندگی اجتماعی در سال ۲۰۰۵ ثبت شده است، کشور ترکیه از میان ۱۱۱ کشور جهان، رتبه ۵۰ را کسب نموده است. از نظر فناوری‌ها، با رتبه بندی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، ترکیه توانست رتبه ۴۲ را از ۶۹ کشور کسب نماید.

درباره ترکیه
درباره ترکیه

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در ترکیه

مطالعات نشان داده‌ است، بیشترین جمعیت ایرانیان در ترکیه، در شهرهای استانبول و آنکارا ساکن هستند. طبق آمار سال ۲۰۰۹، تعداد فارسی زبانان ایرانی در ترکیه، ۵۰۰ هزار نفر بوده است. در سال ۲۰۱۰، این آمار برابر با ۵۳۰  هزار نفر گزارش شده است.

شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در ترکیه به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است. تقریباً در تمام زمینه‌های تجاری و بازرگانی می‌توان شرکت‌های ایرانی را در ترکیه یافت.

مجموع نظرات
امتیا شما به این مطلب
[امتیاز کل: 3 میانگین امتیاز ها: 5]

مطالب مشابه

تور های ترکیه

تور های ترکیه

آخرین مقالات

آفر تور کوش آداسی

آفر تور کوش آداسی : شهر ساحلی کوش آداسی توانسته در سه دهه گذشته...

لیست تور ارزان کوش آداسی

لیست تور ارزان کوش آداسی : جزیره کوش آداسی معروف به جزیره پرنده در...

تور کوش آداسی ارزان

تور کوش آداسی ارزان : کوش ‌آداسی یا قوش ‌‌آداسی (به ترکی استانبولی: Kuşadası؛ به...

تور لحظه آخری کوش آداسی

تور لحظه آخری کوش آداسی : شهر بندری استان آیدین، یکی از محبوب ‌ترین...

مراکز خرید استانبول

مراکز خرید استانبول : نام استانبول با مد و خرید گره خورده و همیشه...

جاذبه های استانبول

جاذبه های استانبول : استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان است که هم مرز...

محبوب ترین دسته ها

نظرات

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مجموع نظرات
امتیا شما به این مطلب
[امتیاز کل: 3 میانگین امتیاز ها: 5]